poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Lokata rentierska

Lokata rentierska to jedna z najbardziej popularnych form lokat dostępnych na naszym rynku. Lokatę rentierską może założyć każdy z nas otwierając ją w banku, który oferuje tego typu produkty bankowe. Osoba zakładająca lokatę rentierską jest rentierem. Sprawdź ranking oprocentowania lokat tutaj, najdokładniejsze opracowania ofert.

Możemy wybrać lokatę rentierską odnawialną lub nieodnawialną. Odnawialna lokata rentierska to taka lokata, która na mocy umowy odnawia się automatycznie po poprzednim okresie. Warunki, na których taka lokata ponownie wchodzi do życia określa bank. W przypadkach, gdy lokata opiewa na bardzo wysokie kwoty - warunki określa klient, który taką lokatę założył. To właśnie dla osób najbardziej zamożnym w naszym kraju opłaca się założenie tego typu lokaty, mimo że jest to produkt przygotowany również dla osób o mniej zasobnym portfelu. Jednym słowem, tego typu lokatę może założyć już osoba, która posiada tysiąc złotych i która chciałaby swoje pieniądze korzystnie umieścić w banku. Jednakże w przypadku tak niskiej kwoty zarobek na lokacie nie będzie wysoki i stawia pod znakiem zapytania opłacalność ulokowania pieniędzy, zwłaszcza na krotki czas, na tego typu lokacie.
Dlaczego lokata rentierska opłaca się najbardziej zamożnym?

Lokata rentierska polega na tym, że w określonych w umowie odstępach czasu bank wypłaca rentierom odsetki, które generuje lokata rentierska. W przypadku osób, które wkładają na lokaty duże pieniądze -możliwe jest prowadzenie normalnego życia za te pieniądze. Odsetki nie są dopisywane do kapitału lokaty tak jak bywa w przypadku innego rodzaju lokat. Dlatego właśnie tego rodzaju lokaty są opłacalne dla osób najbogatszych. Osoby mniej zamożne powinny oszczędzać na lokatach w taki sposób, aby każdorazowa kapitalizacja odsetek powiększała kapitał, przyczyniając się do stopniowego zwiększania zysków na lokatach.

Opodatkowanie lokaty rentierskiej

W Polsce każdorazowe kapitalizowanie odsetek z lokaty rentierskiej oznacza konieczność odprowadzenia podatku od dochodu, w wysokości 19% od zgromadzonej sumy. Osoby, które chcą uniknąć tego rodzaju podatku, mogą pokusić się o inne formy inwestowania w lokaty, choćby w produkty strukturyzowane.

Czy lokata rentierska jest opłacalna?

Podatek Belki niestety w sposób znaczący ogranicza zysk z lokaty, bowiem nawet 7% zysk z dużej kwoty nie jest na tyle wysoki przy takim opodatkowaniu, aby nie pokusić się o stwierdzenie, że żyjąc z rentierskiego oprocentowania marnujemy potencjał inwestycyjny, jaki stanowią środki zgromadzone na koncie. Bowiem pieniądze na lokacie rentierskiej mogłyby w tym samym czasie pracować na nas na giełdzie, gdzie czekają na nas zdecydowanie większe zyski. Poza tym, musimy wziąć zawsze pod uwagę fakt, że istnieje inflacja, która ogranicza możliwości zarobkowe na lokacie w dłuższej perspektywie. Jednakże lokata rentierska jest dobra dla osób, które nie chcą zastanawiać się nad tym jak pomnażać swoje pieniądze - wszak czas spędzony na poznawaniu mechanizmów giełdowych zawsze wydaje się zbyt krótki i trzeba się po prostu dobrze znać na rynku finansowym, aby skutecznie inwestować pieniądze.

Gdzie założyć korzystną lokatę rentierską?

Lokaty rentierskie można założyć niemal w każdym banku w naszym kraju. Najkorzystniejsze oferuje obecnie Idea Bank, ze względu na to, że jest to bank agresywnie wchodzący na nasz rynek, aktywnie walczący o klienta - wszystko w celu pozyskania kapitału do działań. Wybierając bank, zwróć uwagę na to, czy nie jest to zakup krzyżowy. Niektóre banki oferujące najlepsze oprocentowanie na rynku lokat, stwarzają konieczność wykupienia u nich dodatkowych produktów. Wtedy może okazać się, że wyjątkowo wysokie oprocentowanie w rzeczywistości nie przełożyć się na nasz realny zysk, bo będziemy musieli płacić na przykład regularnie za prowadzenie wymaganego konta w danym banku, które nie jest nam potrzebne...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz