wtorek, 28 maja 2019

Czy trendy sprzedażowe na rynku nieruchomości odbijają się na kredycie hipotecznym?

Nieruchomość to stabilna inwestycja i szansa ucieczki przed rosnącą inflacją. Od 2017 roku na rynku nieruchomości widać trend handlu cesjami umów deweloperskich. Co to oznacza? Cesja umowy deweloperskiej pozwala na zamieszkanie w już ukończonym obiekcie. Kredytobiorcy rozpatrują cesje ze względu na nieporozumienia formalne występujące nawet u znanych deweloperów. Rezerwacja apartamentu nie oznacza zamieszkania i ukończenia inwestycji, a daje jedynie obietnicę transakcji. Co jeszcze warto wiedzieć o krajowym rynku nieruchomości?
Jeden z ciekawszych elementów kształtujących zainteresowanie kredytem hipotecznym to program Mieszkanie dla Młodych, obecnie zakończony. Nowe propozycje polityczne wywołują wycofanie potencjalnych kredytobiorców w nadziei na uzyskanie nieruchomości na lepszych, mocno preferencyjnych warunkach. Wstrzymywanie się z zakupem, zaciągnięciem kredytu hipotecznego to najpopularniejsza praktyka przy roszadach politycznych związanych z rynkiem nieruchomości.
Niektóre prognozy mówią o inflacji na poziomie 3% pod koniec 2019 roku, a to oznacza przekroczenie celu ustalonego przez NBP. W krótkiej perspektywie może dojść do zwiększenia stóp procentowych. Wzrost stóp procentowych oznacza duże zmiany w budżecie kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny, nawet o kilkadziesiąt procent na minus. Jak poradzić sobie z presją zwiększania stóp procentowych? Najlepsza strategia to dokonywanie możliwie największych nadpłat lub refinansowanie dotychczasowej umowy na lepszych warunkach. Rosnąca inflacja wywołuje podniesienie stóp procentowych. Przez wysokie stopy procentowe spada również potencjał finansowania większych nieruchomości. Największym uznaniem cieszą się lokale dwupokojowe, kawalerki, apartamenty kompaktowe przeznaczone na długoterminowy wynajem. Informacje płynące z Rady Polityki Pieniężnej to najbardziej efektywny wskaźnik dedykowany kredytobiorcom.
Po aktualizacji ustawy o kredycie hipotecznym konsumenci otrzymali zdolność szybszej restrukturyzacji kredytu hipotecznego, lepszy kontakt z zarejestrowanymi w KNF pośrednikami, pełniejszą informację o zobowiązaniu i szybszy proces rozpatrywania wniosków.

Kredytobiorca rozumiejący ryzyko

Trendy na rynku nieruchomości pokazują, że kredytobiorcy posiadają dużą świadomość polityki monetarnej i chcą zabezpieczyć interesy mieszkaniowe w możliwie najlepszych lokalizacjach, nawet przez cesję nieruchomości (ostatecznie większe koszty transakcji). Dzięki portalowi 17banków.com dowiesz się wielu przydatnych informacji z artykułów a także znajdziesz najlepszą ofertę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza